Haber

İSTANBUL-ATAŞEHİR BELEDİYESİ OPERASYONU; 5 ŞÜPHELİ HANE HALKI

ATAŞEHİR Belediyesi’nde ihaleye fesat karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3’ü belediye başkan yardımcısının da aralarında bulunduğu 26 zanlıdan 5’i ikamete mahkum edildi. Şüphelilerden 15’i adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 6’sı ise savcılıktaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen iki farklı ihaleye ilişkin soruşturma kapsamında, Ataşehir Belediyesi’nin 2013 yılında düzenlediği büro malzemesi alım ihalesinde mobilya firmasının usulsüzlük yaptığı ileri sürüldü. toplamda 5 farklı ihaleden, hesapsız 2 milyon lira bedelle. Araştırmada, Ataşehir Belediyesi’nin dış mekan reklam panolarının 3 yıl süreyle kiralanmasıyla ilgili her iki ihalede de usulsüzlükler ve kamu israfı olduğu tezini ortaya koyduğu belirtilirken, ihaleye fesat karıştırmanın hem sanıklar hem de sanıklar açısından hata olduğu belirlendi. şirket yetkilisi ve belediye yetkilileri.

Aralarında belediye başkan yardımcılarının da bulunduğu 30 zanlının gözaltına alınması için operasyon düzenlendi. Eşzamanlı operasyonda, o dönemde Ataşehir Belediyesi’nde mimar olarak çalışan Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Sadık K. ve Orhan Ç. ile şu anda Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Gül C. gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 2 zanlı sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 26 zanlıdan 6’sı savcılık tarafından serbest bırakılırken, 10 zanlı ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 10 şüpheliden adli kontrol tedbiri uygulaması istendi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 15 sanığın imza şartıyla tahliyesine, 5’inin ise ev hapsinde tutulmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu